Monday, April 23, 2018

The Value of Using Coupons As A Math Tool

Coupons really add up.


I remember helping my mom collect coupons out of the Sunday paper as a child. I was intrigued on how much money we could save on our grocery bill. To this day, I enjoy grocery shopping and bargain hunting. What a great way to model addition, subtraction, and multiplication in a real world scenario.

Here are a few tips for your homeschooling coupon adventures.


One of the best uses of coupons is for purchasing grocery items you already use.

Look for stores that offer you double the value of the coupon. 


Some stores only offer double and even triple coupon values on specific days of the week so make sure you take advantage of them if at all possible. You will be amazed at how quickly this type of coupon system can help you slash your grocery bill.

Price bumps


It is very important that you make sure the store isn’t inflating the prices on their items though because if they do you won’t save much with the coupons. Don’t be tempted to use a bunch of coupons in items you don’t normally use though or your grocery bill may end up increasing!

Where to find them



You can get coupons from magazines and newspaper ads. Pay close attention the to the expiration dates on them as well. If you have access to the internet go to the sites for the products you use. Many of them offer coupons that they will mail to you or that you can print at home. If these sites offer an opt in list for you to get promotions and coupons by e-mail then take advantage of it.

Some retail stores that welcome coupons offer a counter where you can take your unwanted coupons for other people to use. At the same time you are welcome to pick up various coupons others have left to make your own purchases. There are great coupon organizers that you can use like a mini filing system. You can categorize the coupons by the listed areas as well as create some of your own categories. This will reduce the amount of time you spent going through them while you are shopping.

Competitors Coupons


Many retailers are more than willing to honor the coupons for a competitor so that you will purchase the item from them instead of the other store. The best way to approach this issue is to take the coupon into the store with you. Ask to speak to a manager and explain that you really want to make the purchase from them but that the other store offers a much better price. In most cases they will at least match the price of the competition. Other retailers will even beat the price to encourage you to remain a loyal customer of theirs.

Theme Parks and Zoos


Any time you plan to visit a museum, amusement park, or other activity check to see if there are coupons offered anywhere. Many times you will find buy 1 get 1 free coupons for such outings and that can be a great savings for your trip. You can usually find this out by looking online or calling the chamber of commerce in the area of the event. Online auctions like Yahoo! Auctions and eBay offer you plenty of opportunities to take advantage of discount coupons that others are selling as well.

Eating Out


Restaurants often offer discount coupons to get people to come in and eat. You do need to pay close attention to the details of the coupon though. Many of them will have specific days of the week they can be used. Some of them also have a set time frame where they can’t be used after 4 pm or something similar.

If you take the time to seek out coupons for items you will already spend money on then you can get the rewards of spending less while still getting all the things your family needs. You may think it is silly using a $.75 cent coupon here or a $2.00 coupon there but it will really start to add up over time. When you consider the amount of money you spent on groceries, eating out, and entertainment for a whole year those coupons really start to sound good!

And if you let your children participate, perhaps even coordinate, your couponing, they will develop a healthy sense of the value of money as well as real tangible math skills.

-----------------------------------


EliminateStressBanner

3-month Plan!


1 Student - $29 (regularly $59) – OR –
Unlimited Family Plan (up to 10 students) - $49 (regularly $99).
All-inclusive package. Buy Now and SAVE!
Monthly Plan and Full-year plan Available!